?

Log in

No account? Create an account
Червоногород

ternopillya


Невідома Тернопільщина. Замки Тернопілля


Previous Entry Share Next Entry
Касперівці
andy_travelua wrote in ternopillya
Касперівці лежать в долині Серету неподалік від його впадіння у Дністер на шляху з Борщова до Заліщиків. Дорога сюди багатообіцяюча: складний серпантин, так само як і архітектурна пам’ятка – стара оборонна церква, заради якої їдуть в село. Але там внизу, за серпантином, буде розчарування: вас зустріне спаскуджений місцевими чи то мешканцями, чи то попами, чи то горе-реставраторами храм…

Касперівці2
Офіційно свій початок поселення бере у 1469 році, хоча до того життя тут вирувало ще не одне століття. На території Касперівців виявлені археологічні па¬м'ятки пізнього палеоліту, трипільської, гава-голіградської, липицької, слов'янської, давньоруської культур, пізньо-феодального періоду, скарб римських монет. У 1619 році король Сигизмунд ІІІ надав шляхтичу Любомирському привілей на заснування міста з назвою Любомирськ. Але часті турецько-татарські напади у той період незабаром призвели до його занепаду. У 1641 році Любомирськ становиться Касперівцями, а після другого поділу Польщі поселення втратило міський статус. Упродовж ХІХ століття Касперівці належали графам Дуніним-Борковським.

Непевне, у період заснування Любомирська на місці сучасних Касперівців у 1619 році і постала оборонна Георгіївська церква. Вона є кам’яною, тридільною, з оборонною баштою на бабинцем, від якої, на жаль залишився лише нижній ярус. Вівтарну частину укріплюють три масивні контрфорси – єдино цікаве, що ззовні залишилося від храму… А ще ж декілька років тому церква виглядала середньовічною красунею під ґонтовим дахом. Храм відреставрували всередині 90-х років минулого століття майже у первісному вигляді.

І ось зовсім недавно, 2 – 3 роки тому, храм спаскудили до невпізнанності. Всього на всього поміняли ґонтовий дах на ненависну бляху. Для чого – не знаю.
Касперівці1


  • 1
Є в мене друг, в якого родинне коріння з Касперівців. Не раз запрошував поїхати помилуватися літом місцевими красотами, а ніяк часу не знаходиться на то.

Бачиш, вже й не варто їхати...

та чого - в селі ще дещо з нерукотворного в привабливому вигляді для культурного відпочинку збереглося.

збереглося, звичайно.
але ж церква - то було головне...

перш ніж писати про жителів села такі речі,автору треба задуматись, що якби не перекрили церкву бляхою то вона б уже напевне стала руїною.
це і так було зроблено за кошти громади,а від влади допомоги чекати не слід,і перекрити бляхою було єдиним виходом.
тому я попрошу не ображати моїх односельчан.
Якщо є якісь питання заходьте
http://vkontakte.ru/id62518239

я мешканців не ображаю

то вони образили свою пам'ятку і свою історію шляхом найпростішого "вирішення" проблеми

мені самому прикро що так сталось
ви ж самі розумієте що на реставрацію гонтового даху потрібна велика сума грошей.
а де їх взяти ?????
наша основна проблема в тому,що ми не отримуємо жодної копійки за рахунок відпочиваючих,не говорячи вже про органи місцевого самоврядування.

Дійсно, це - надзвичайно складне питання.
Скоріш за все проблема у тому, що сільська рада і релігійна громада не хотіли шукати складних шляхів вирішення питання, а обмежилися найпростішим шляхом. Думали про практичність, а не про збереження архітектурної спадщини. В цьому і є проблема.
Є багато випадків випадків, коли повністю всю дерев'яну церкву (не лише ґонт, а весь храм) відновлювали, збираючи кошти віруючих всіх конфесій, додаючи кошти спонсорів і місцевих бюджетів. Приклади - церква в Комарно і сусідньому селі Кліцько

  • 1