?

Log in

No account? Create an account
Червоногород

ternopillya


Невідома Тернопільщина. Замки Тернопілля


Previous Entry Share Next Entry
Товсте
andy_travelua wrote in ternopillya
Колишнє містечко, а сьогодні – просто село Товсте, лежить на лівому березі річки Гнилої у Гусятинському районі Тернопілля по дорозі з Гусятина до Скалата. Поселення, що лежало на давньому шляху зі Львова до Чорного моря, вперше згадується в письмових джерелах у 1449 році. Згодом, коли власники поселення шляхтичі Шафранські збудували на пагорбі над річною чотирикутний у плані замок, Товсте отримало статус міста.


У 1720 році Товстому було підтверджено Магдебурзьке право. У той час власником міста був великий коронний гетьман, краківський каштелян Адам Микола Сенявський. Він збудував у Товстому костел – найстарішу збережену в містечку пам’ятку.


Костел Непорочного Зачаття Діви Марії був зведений побудований у 20-х роках XVIII ст. у традиціях бароко. Путівник «Два береги Збруча» пише то те, що храм мав оборонне значення.
Після Сенявських Товстим володіли Чарторийські і Любомирські. Напевне, хтось з них у 1773 році побудував у містечку збережену до сьогодні церкву Св. Івана Хрестителя. Як і костел, вона була збудована у стилі бароко, тільки в більш пізньому його варіанті. Фасад прикрашають волюти і пілястри, на над фасадом – фігури святих.


У кутку церковного подвір’я стоїть вежа-дзвіниця, начебто теж оборонна.


У 1822 році Товсте придбали заможні дідичі Пельтенберги. Власник Карл Пельтенберг запросив до міста ремісників, звів у Товстому нову ратушу, інші адміністративні будівлі, серед яких - казарми для ескадрону мадярських гусарі, стайні для коней. Щороку в Товстому відбувалося вісім ярмарків.


У 1838 році місто переходить до євреїв і починає занепадати. В середині століття на каміння розбирають місцевий замок. У 1872 році містечко придбав власник сусіднього села Вікно Владислав Федорович. Він провів у Товсте телеграф, відкрив гончарну школу, побудував цегельню та млин. Млин зберігся при дорозі до наших днів.


Церква у придорожньому селі Кут (тут знаходиться поворот на Товсте):
Колодязь біля повороту на Товсте:  • 1
Спочатку подумав, що мова піде про Товсте в Заліщицькому районі :)

Ні, товстих на Тернопіллі багато :)
Стосовно вчорашнього питання. На жаль, я не зміг бути присутнім на подальших заслуховуваннях керівників закладів, бо різко загострилася політична ситуація в області, і я був змушений займатися іншим.
Так що все, що я маю, ще лише 3 невідомих маєтки. Підозрюю, що їх значно більше. Бо я був на слуханнях лише один день, а вони тривають вже 10 днів.

Три теж непогано. А що це за маєтки? Звісно, якщо це не секрет, то можеш кинути мені їх приватним повідомленням? Чи хочеш спочатку володіти повною інформацією?

Повною навряд чи буду володіти. Нема фізично часу. Може пізніше. А той перелік скину.

> бо різко загострилася політична ситуація в області

назрєваєт революція? ;)

Перша частина революції була пізавчора, друга буде 13 березня.

гарненьке село!

З.І. А хто знає, як позбутися отою дурної флеш-реклами? Вгорі справа. Мало, що воно мельтишить, воно ще переіодично кричить "Ніссан Жук - повний привід, повний драйв". Після такого в цю спільноту і заходити не хочеться :(((

гм, цікаво чому я не бачу тої реклами.

колонки голосніше включи ;)
взагалі-то після 3-го перевантаження сторінки реклама зникла

Нема в мене колонок :)
Маєш вихід - спочатку швидко три рази перезавантажуєш сторінку, а потім читаєш :)

А, в мене теж така херня. Колись в своєму ЖЖ я це поборов за допомогою якогось коду. Боюсь, що в спільноті позбутися цього не вдасться.

Та питання ж не рекламорєзках, а в нав'язливості реклами, яку стали чіпляти в ЖЖ

рекламу можна видалити за допомогою додатків до ФаєрФоксу чи Хрому, наприклад... спеціальні фільтри її блокують...

ще раз кажу - проблема не в рекламорізках
Ви поставите її собі в бровзер, інші - ні. Проблема в наглій нав'язливій рекламі - якої не мало би бути взагалі

Тут на форуме зацепили тему укреплений этого села, хорошо, что у тебя нашлись несколько фоток его храмов, как раз искал.

Есть несколько вопросов…

1. Костёл, построенный в 1720 году, польский путеводитель «Podole Przewodnik po Ukrainie Zachodniej część II» упоминает, что храм окружала солидная стена, благодаря которой костёл можно было отнести к числу оборонных объектов. Скажи, что-то там от этой стены осталось? На фото что-то её не очень видно, разве что на уровне фундаментов.

2. Церковь конца 18 века (кстати, в том же путеводителе написано, что построили её в 1783-м). Ты пишешь "У кутку церковного подвір’я стоїть вежа-дзвіниця, начебто теж оборонна". Вывод сделан на основе личных наблюдений или где-то кто-то писал, что она может иметь отношение к укреплениям храма?

Спасибо :)

Вопшем так:

1. Всё, что осталось от мура - видно на фото №3. Больше, кажется, ничего нет.

2. Предположение про вероятную оборонность звонницы высказана в путеводителе "2 берега Збруча" Малакова и Крушынской.

Спасибо! Этот путеводитель у меня, к счастью, есть, так что уже всё прочитал и увидел )

  • 1