?

Log in

No account? Create an account
Червоногород

ternopillya


Невідома Тернопільщина. Замки Тернопілля


Previous Entry Share Next Entry
Тарноруда (правобережна)
andy_travelua wrote in ternopillya
Сьогодні розповім про дуже маленьке село із загадковою назвою Тарноруда, що лежить на березі Збруча у Підволочиському районі Тернопільської області. Взагалі-то є дві Тарноруди: друга, більша, лежить на протилежному боці Збруча у Волочиському районі Хмельницької області. Але ми сьогодні поговоримо про Тарноруду тернопільську. Якщо вірити Вікіпедії, то станом на 2007 рік в селі проживало 18 осіб (у 2005 путівник "Ваклер" писав про 24 мешканця). Дорога сюди... краще не питайте! Що ж саме затягнуло мене в це глухе село, розташоване на краю цивілізації?

Дорога сюди була складною в прямому та переносному сенсі. Я повертався з Буковини через Тернопільщину. Останнім моїм пунктом був Скалат. Зі Скалата я мав їхати у Дніпропетровськ, заїхавши перед тим до Сатанова. Повертатися додому не хотілося, тому вирішив щось додатково подивитися по дорозі. Глянув на карту і побачив трохи знайому, але загадкову назву "Тарноруда". Жодного путівника я не мав (єдиний, яким мав, забув в готелів в Чернівцях), але пам'ятав, що щось цікаве в Тарноруді є. Із-за того "щось" я і поперся по страшному бездоріжжю на край світу.

Як дістатися до Тарноруди? Орієнтуватися треба на село Рожиськ, куди або зі Скалата, або з Підволочиська можна дістатися розбитими дорогами. З Рожиська до Тарноруди якихось три кілометри. І дорога між населеними пунктами теж означена на мапах. Тільки насправді тої дороги не існує. Їхати треба в об'їзд через села Турівка і Фащівка. Про якість дороги не важко здогадатися самим. Можна їхати з хмельницького боку з Волочиська, але там дорога ще гірша.


Дорога з Фащівки веде через пагорб, з якого село - як на долоні. Видно і костел у хмельницькій Тарноруді:


На горі при дорозі - загадковий пам'ятний знак на честь Божої Матері. Дивно, як він тут опинився і що він тут робить?


Ще декілька сот метрів через залиту дощами грунтівку, і ми - в Тарноруді. Що ж то за така цікава назва? Походить вона від сполучення двох слів: "терно" і "руда". "Рудою" (або "малою руткою") називали частину села в долині, яка потім з'єдналася з "терном". раніше Тарноруда тернопільська і Тарноруда хмельницька були єдиним містечком, яке у 1578 році знаходилося у власності магнатів Одровонжів.


У 1643 році стараннями власниці Катерини Сенявської у Тарноруді виникла римо-католицька парафія і збудовано костел на лівому березі Збруча (тепер - Тарноруда Хмельницька). У 1783 році у правобережній (тепер - тернопільській) Тарноруді засновано капеланію та споруджено перший дерев'яний костел. Заснування нового храму, скоріш за все, пов'язано з поділом Польщі, в результаті якого в минулому єдине містечко розділилося на два населених пункти і опинилося в різних державах.


Теперішній костел спорудили у 1816 році на кошти тодішніх власників Єлизавети Чарторийської та Станіслава Любомирського. 28 травня 1827 року храм освятили під титулом Св. Станіслава. У 1885 році тарнорудська капеланія належала до Тернопільського деканату і налічувала півтори тисячі парафіян. На початку ХХ ст. Тарноруда виступає, як повноцінна парафія з двома тисячами віруючих.


Після Другої світової війни храм, як і водиться, закрили совіти. Повернули його віруючим крихітної римо-католицької громади у 1990 році. У вихідні та свята правити в тернопільську Тарноруду приїжджає ксьондз з Підволочиська.


Фігура Яна Непомука на костельному подвір'ї, 1806 рік:


Якісь пам'ятний знак неподалік костелу:  • 1
якщо їхати зі сторони Сатанова, то можна через Соломну і по грунтівці - так добряче можна зрізати, щоб не об"їджати через Війтівці-Волочиськ, але то дорога лише для сухої погоди :)
За звіт величезне дякую!

Прошу!
Може й можна, але то треба в Сатанів їхати :) Ми пізавчора тою дорогою через Волочиськ їхали, ще щось!

Фігура Яна Непомука вражає своєю красою та еклектичністю.
Дякую!

Фігура Матері Божої - залишки звичайного придорожнього хреста.

А, зрозуміло, дякую. А я думав, тут тіпа якісь монастир був...

Не звичайного в долині є ше одна фігура яка має образ матері божої з дитиною тільки голови немає а якщо скласти то висота має бути біля 2,5 метри ось так.

А де свіжі фото?
До речі, ти казав, що тоді не помітив костелу в Хмельницькій Тарноруді - а тут він як на долоні :)

п.с. Можеш добавити тег Жуків до цього запису: http://ternopillya.livejournal.com/37720.html ? Або зробити так, щоб я сам міг добавити?

Свіжі фото будуть окремо :) Буде і окрема розповідь.
Коли я зверху бачив той костел у Тарноруді хмельницькій, я думав, що то костел у Тарноруді тернопільській. Так я думав до останнього, до цієї нашої поїздки :)
Жуків додав. Зараз зроблю тебе модератором спільноти, щоб ти це сам міг робити.

Ну тоді почекаю на нову розповідь :)

Може до завтра і дочекаєшся! :)

до завтра це недовго :)

  • 1