?

Log in

No account? Create an account
Червоногород

ternopillya


Невідома Тернопільщина. Замки Тернопілля


Previous Entry Share Next Entry
Про костел в Ковалівці
Водоспад
rbrechko wrote in ternopillya


Ковалівка - достатньо велике село з населенням приблизно в 1200 мешканців в Монастириському районі на Тернопільщині, яке розташовується на відстані 6 кілометрів на північ від райцентру. Перша згадка про поселення датується 1587 роком. Як і всі навколишні землі протягом своєї історії Ковалівка не раз потерпала від набігів татар. Основним населенням села були українці і поляки, при чому з явно переважаючою кількістю українців. По Другій світовій війні за всім відомими причинами поляків в Ковалівці, як і загалом в Галичині, не стало, проте про колишню їхню присутність тут все ще нагадують напівзруйнований костел і старий закинутий цвинтар. Кладовище оглянути мені не вдалось, а от про костел хочеться сказати кілька слів.На перший погляд місце розташування костелу може видатись трохи дивним, бо в умовах ХІХ століття святині, як правило, зводились ближче до центру поселення, а в Ковалівці римо-католицький храм стоїть на північній околиці села. Цьому є просте пояснення. Віддавна польська громада займала північну частину поселення, тому й храм було збудовано в цій частині села, а окраїну довелось використати за рахунок пагорбу, щоб костел було видно з різних точок усім мешканцям. Сьогодні храм видно лише на під'їзді до села з півночі.Костел в Ковалівці було зведено протягом 1862-1864 років, одразу ж після створення самостійної парафії. Освячення храму під титулом Материнства Пресвятої Богородиці (польською - Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny) відбулось у 1882 році. Як для села з понад трьома сотнями римо-католиків храм був просто величезним.В повоєнні роки з приходом радянської влади костел було закрито, а в його приміщеннях розмістили колгоспний склад, що з часом призвело до руйнувань споруди.В наш час костел стоїть пусткою і поступово руйнується, оскільки нікому непотрібний.А тепер зайдемо всередину храму (це можна зробити через ризницю). Між навою і вівтарною частиною дах вже давно обвалився, а на місці обвалу виріс майже непрохідний ліс.У 1907 році інтер'єри костелу було розписано наразі невідомим автором, але навіть на перший погляд видно, що це не був дилетант в мистецтві.Частину розписів сьогодні ще добре видно, але зважаючи на стан споруди довго їм жити, на жаль, не доведеться.Оскільки костел не входить до жодних реєстрів пам'яток архітектури та за відсутності римо-католицької громади в Ковалівці, то, як би це не було прикро, шансів на збереження, навіть того що існує сьогодні, дуже мало.
  • 1
В Ковалівці, крім шикарного костелу, є один з трьох спиртових заводів на Тернопіллі. Перебуває у процедурі банкрутства і не працює, як і решта 2 заводи. Догосподарювалися, блять...

Ага, про спиртзавод чув. Другий в Бучачі. А третій де?

Edited at 2013-03-06 13:27 (UTC)

Гарний пост, дякую. Захотілось відвідати Ковалівку, і судячи з усього - треба поспішати!

Ага, бо з кожним роком ситуація там явно не покращується.

в цьому храмі точно слід мати міцну будівельну каску на голові або хоч би велосипедний шолом! дах вже певно неодноразово обвалювався!

В плані безпеки щодо обвалу тут далеко не найгірший варіант, бо, наприклад, в Соколівці чи Варяжі в тому плані набагато страшніше :)

але настінні розписи дійсно вражають своєю якістю!

тепер трохи шкодую, що не всюди по інтер'єрах пройшовся...

  • 1